Soğuk Su İle Duş Almanın Faydaları

Soğuk Su İle Duş Almanın Faydaları

31 Temmuz 2019 1 Yazar: nasilgecer.net

Pek çok insan ılık duşları soğuk duşlara tercih eder. Bununla birlikte, bazı çalışmalar soğuk su kullanımının fiziksel ve zihinsel sağlığa yararlı olabileceğini göstermiştir. Bu yazımızda soğuk su ile duş almanın faydalarını sıralayacağız.

Artan Uyanıklık

Soğuk bir duş almak, büyük ölçüde vücut üzerindeki etkileri nedeniyle kişinin daha uyanık hissetmesine neden olabilir.

Soğuk su ayrıca vücudun metabolizmasını da hızlandırır; çünkü vücut sabit bir sıcaklığı korumak için daha fazla çalışmaya başlar.

Bununla birlikte, soğuk duşlar bir kişiyi fiziksel olarak daha aktif olmaya iten bir canlanma ve uyanıklık duygusu yaratır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bağımsız bir dergide yapılan araştırmaya göre soğuk duş alan kişilerin diğerlerine göre hastalanma ihtimallerinin %29 daha az olduğu iddia edilmiştir.

Ayrıca soğuk su ile duş alanların hasta olsalar bile bu hastalığı daha hafif geçirdikleri bu araştırmanın diğer bir sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sakinleştirir

Soğuk duşların sempatik sinir sistemini aktive etmesi, norepinefrin ve endorfin gibi nörotransmiterlerin mevcudiyetini arttırması nedeniyle, insanların soğuk bir duştan sonra depresif semptomlar yaşama ihtimalinin daha düşük olabileceğini öne sürüyor.

Bununla birlikte, insanların öngörülen depresyon tedavisini soğuk duşlarla değiştirmemeleri gerektiğine dikkat çekmek gerekir.

Spordan Sonra Daha Hızlı Soğumanızı Sağlar

Özellikle futbolu takip edenlerin çokça gördüğü bir sahne vardır. Futbolcular buz dolu alanlara girerler ve burada belli bir süre kalırlar. Soğuk suya daldırma terapisi olarak geçen bu yöntem birçok spor dalında uygulanmaktadır.

Soğuk bir duş almak egzersiz sonrasında yaşanan ağrıların azalmasına yardımcı olur.

Ağrıları Azaltır

Soğuk su uygulamaları ağrının giderilmesi için lokal anestezik benzeri etkilere sahip olabilir.

Soğuk suya maruz kalmak kan damarlarının daralmasına neden olur ve bu ağrılara neden olan şişlik ve ödemlerin azalmasına yardımcı olur.Soğuk su ayrıca sinir sinyallerinin impuls iletme hızını yavaşlatır. Bu sinyallerin yavaşlamasıyla kişinin ağrısı da azalır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Doktorların depresyonu tedavi etmek için verdiği ilaçları bırakıp soğuk duşa yönelmemelidir. Sadece etkiyi arttırmak için soğuk duş tercih edilebilir.
  • Soğuk su ile duş almak vücutta ani sıcaklık değişimlerine neden olduğu ve kalp atış hızını arttırdığı için  bağışıklık sistemi zayıf kişiler ve kalp hastaları dikkatli olmalıllar.