Çıplak Uyumanın Faydaları Nelerdir?

Çıplak Uyumanın Faydaları Nelerdir?

31 Temmuz 2019 0 Yazar: nasilgecer.net

Birçok insan yatakta pijama, büyük tişört ve iç çamaşırı veya başka bir rahat kıyafet giyerler. Bununla beraber çıplak uyumak da bazı kişilerin tercihi olabilir. Peki Çıplak Uyumanın Faydaları Nelerdir? yazımızda bu sorunun cevabını vereceğiz. İşte faydaları;

Daha Kaliteli Bir Uyku Sağlar

Daha serin bir ortamda uyumak, bir kişinin uyku kalitesini arttırmaya yardımcı olabilir. Yapılan araştırmalara göre ideal yatak odası sıcaklığı 15,6 – 19,4 arası olmalıdır. Çıplak uyumak da vücudun iç sıcaklığını düşük tutmanın bir yoludur.

Kaliteli bir uyku hem sağlığımız hem de psikolojimiz üzerinde olumlu etkileri vardır. Kaliteli uykunun sürekli eksikliği bazı rahatsızlıkları tetikleyebilir. Bunlar;

  • Şişmanlık
  • Depresyon
  • Şeker hastalığı
  • Kalp hastalıkları
  • Yüksek tansiyon

Daha Hızlı Uykuya Dalmanıza Yardımcı Olur

Uyku kalitesini arttırmanın yanı sıra çıplak uyumak da kişinin daha hızlı uykuya dalmasına yardımcı olabilir.

Vücut ısısı sirkadiyen ritminin önemli bir parçasıdır. Sirkadiyen ritim, insanların ne zaman uyuduğunu ve uyandığını düzenleyen biyolojik bir saattir.

Vücut ısısı gün içinde değişip akşam ve gece boyunca yavaş yavaş azalır. Bu sıcaklık düşüşü kısmen insanların neden geceleri uykulu hissetmeye başladıklarını açıklıyor.

Çıplak uyku, cildin daha hızlı soğumasına yardımcı olabilir, bu da vücut sıcaklığının düşmesine ve kişinin daha erken uyumasına izin verebilir.

Vajinal Mantar Enfeksiyonlarının Önlenmesine Yardımcı Olur

Vajina, ılık ve nemli bir ortamdır ve bu da mantar oluşumu için ideal bir ortamdır. Vajinal mantar enfeksiyonları çok yaygındır ve vajina içinde veya çevresinde maya fazlalığı olduğunda oluşabilir.

Çıplak uyku, gece boyunca ısının ve nemin bir kısmının kaçmasına izin vererek vajinal mantar enfeksiyonu riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Partnerinizle İlişkinizi İyileştirir

Çıplak Uykunun Faydaları

Çıplak Uykunun Faydaları

Bir araştırmaya göre , yetişkinler arasında cilde doğrudan temas, vücudun oksitosin adı verilen bir hormon salgılamasına neden oluyor .

Artan oksitosin ikili ilişkileri teşvik etmede rol oynayabilir. Artan oksitosin seviyeleri ayrıca stresin azalmasına yardımcı olur.

Bir partnerle çıplak uyumak, iki kişi arasındaki cilde cilt temasını artırabilir; bu nedenle sıcak ve olumlu bir ilişki kurulmasına yardımcı olabilir.

Sperm Sayısını Arttırır

2018 yılında 656 erkek arasında yapılan bir araştırmada dar iç çamaşırı giyen erkeklerde, bol iç çamaşırı giyinen erkeklere göre daha az sperm olduğu tespit edilmiştir.

Çıplak uyumak, testislerin gece serin kalmasına yardımcı olabilir, bu da sperm sayısını artırmaya yardımcı olabilir.

Özgüven Kazanmanızı Sağlar

Çalışmalar, çıplak uyumanın yararlarını özel olarak araştırmamasına rağmen, yatakta hiçbir şey giymenin vücudunuzla barışmanıza ve özgüven kazanmanıza yardımcı olur.