Karaciğer Dostu Yiyecekler ve İçecekler

Karaciğer Dostu Yiyecekler ve İçecekler

1 Ağustos 2019 2 Yazar: nasilgecer.net

Karaciğer sağlığımız için Karaciğer Dostu Yiyecekler ve İçecekler tüketmemiz oldukça önemlidir. Ahmet Maranki ve İbrahim Adnan Saraçoğlu gibi isimlerde karaciğer sağlığı için birçok karaciğer dostu yiyecekler ve içecekler önermektedir. Karaciğere iyi gelen içecekler arasında kahve ve yeşil çay gibi günlük yaşamda çokça tükettiğimiz içecekler de vardır. Aşağıda vereceğimiz besinler karaciğer yağlanması sorunu yaşayanlar için de geçerlidir.

Karaciğer karbonhidratların parçalanmasından, glikozun yapılmasından ve vücudun detoks edilmesinden sorumludur. Aynı zamanda besin maddelerini depolar ve besin maddelerini uygun şekilde sindirmek ve emmek için gerekli olan safrayı oluşturur. Bunlar gibi önemli görevleri olan bir organımızı korumak gelecek yıllarda  karaciğer hastalıkları yaşama ihtimalimizi düşürmek için bizlerinde yapması gerekenler vardır.

Karaciğer sağlığı genel sağlık için hayati öneme sahiptir. Karaciğer fonksiyon bozukluğu karaciğer hastalığına, metabolik bozukluğa ve hatta tip 2 diyabete yol açabilir.Tüm risk faktörlerini yönetmek imkansız olsa da, karaciğer dostu yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi karaciğer sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

Karaciğer Dostu Yiyecekler ve İçecekler

Aşağıda sayacağımız karaciğer dostu yiyecekler ve içecekler karaciğeriniz için birçok olumlu etkiye sahiptir. İşte karaciğer dostu yiyecekler ve içecekler;

Kahve

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2011-2015 döneminde ithalatına 1 milyar 12 milyon dolar ödenen kahvenin Türkiye’de tüketimi de her geçen gün artmaktadır.

Karaciğere İyi Gelen İçecekler - Kahve

Karaciğere İyi Gelen İçecekler – Kahve

Kahve özellikle karaciğer yağlanması için önemli etkilere sahiptir. Günlük düzenli kahve içmenin karaciğer hastalıklarını azalttığı ve karaciğer kanseri gibi önemli sağlık sorununun oluşmasına da engel olmaktadır. Kahve aynı zamanda karaciğerdeki koruyucu antioksidanları arttırır.  Kahvede bulunan bileşikler ayrıca karaciğer enzimlerinin kansere neden olan maddeleri vücuttan uzaklaştırmasına yardımcı olur. Karaciğere iyi gelen içecekler arasında olan kahveyi günlük yaşantınızdan eksik etmeyin.

Yulaf Ezmesi

Karaciğere iyi gelen yiyeceklerden bir diğeri de yulaf ezmesidir. Yulaf ezmesi içerdiği lif oranından dolayı özellikle sporcular tarafından çokça tüketilen bir yiyecektir.Lif, sindirim için önemli bir araçtır ve yulaftaki spesifik lifler özellikle karaciğer için faydalıdır. Yulaf ve yulaf ezmesinde beta-glukan adı verilen bileşik oldukça yüksektir.

Beta-glukanlar vücutta biyolojik olarak çok etkindir. Bağışıklık sistemini güçlendirmede ve iltihaplanmaya karşı savaşmada yardımcı olurlar. Özellikle diyabet ve obezite ile mücadelede yardımcı olabilirler. Bununla birlikte yulaf ezmesinde bulunan Beta-glukanlar karaciğer yağlanmasına da iyi gelmektedir.

Yeşil Çay

2015 yılında yapılan bir çalışma, yeşil çayın vücudumuzdaki genel yağ oranınını azaltmaya, oksidatif strese karşı savaşmaya ve  karaciğer hastalığı belirtilerini (NAFLD) azaltmaya yardımcı olabileceğine dikkat çekiyor. Özellikle diyet yapanların bolca başvurduğu yeşil çay karaciğere iyi gelen içecekler arasındadır.

Sarımsak

Karaciğer dostu yiyecekler arasında bulunan bir diğer yiyecekte sarımsaktır. Kokusundan dolayı bazı kimseler tarafından sevilmese de özellikle zayıflamada ve vücut yağ oranının azalmasında önemli etkileri vardır. Vucüttaki yağ oranın azalması dolaylı olarak karaciğer yağlanmasının da önüne geçmektedir.

Orman Meyveleri

Yaban mersini , ahududu ve kızılcık gibi pek çok orman meyvesi, polifenol adı verilen antioksidanları içerir ve bu da karaciğer rahatsızlıklarından sizleri koruyabilir. Ayrıca yapılan bir araştırmaya göre bu meyveleri düzenli olarak tüketmek bağışıklık sistemini de güçlendirir.

Üzüm

Dünya Gastroenteroloji Dergisi‘nde yer alan çalışma, üzümlerin, üzüm suyunun ve üzüm tohumlarının iltihabı azaltarak ve karaciğer hasarını önleyerek karaciğere yardımcı olabilecek antioksidanlar açısından zengin olduğunu bildirmektedir. Ayrıca üzüm çekirdeği ekstresi takviyesi de antioksidan üretimini arttırır.

Greyfurt

Greyfurt karaciğer yağlanması sorunu yaşayanlara yardımcı olur

Greyfurt karaciğer yağlanması sorunu yaşayanlara yardımcı olur.

Greyfurt iki primer antioksidan içerir: naringin ve naringenin. Bunlar, iltihabı azaltarak ve karaciğer hücrelerini korur ve karaciğeri yağlanmaya karşı korur. Bu bileşikler ayrıca karaciğerde yağ birikmesini azaltır ve yağ yakan enzimleri arttırır. Bu da greyfurtu karaciğer yağlanması ile mücadelede yardımcı bir araç haline getirebilir.

Hint İnciri

Frenk İnciri ve Dikenli Hint İnciri olarak geçen bu meyve ve hint inciri suyu karaciğer sağlığı için oldukça yararlıdır. Bu meyvenin içinde bulunan bileşikler karaciğer sağlığınız için faydalı etkilere sahiptir.

Balık

Dünya Gastroenteroloji Dergisi‘nde yapılan bir araştırmaya göre , yağlı balık ve balık yağı takviyelerinin tüketilmesi karaciğer yağlanmasının azaltmasına yardımcı olmaktadır.

Yağlı balıklar, enflamasyonu azaltmaya yardımcı iyi yağlardan olan omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Bu yağlar karaciğerde özellikle yararlıdır, çünkü aşırı yağ birikmesini önler ve karaciğerde enzim seviyelerini korur. Çalışma haftada iki kez Ringa balığı veya somon gibi balıkların tüketilmesini önermektedir. Haftada iki ve daha fazla balık tüketme imkanı olmayanlar ise omega-3 takviyesi kullanabilir.

Kuruyemiş

Fındık yemenin karaciğeri sağlıklı tutmanın ve karaciğer yağlanmasına karşı korumanın basit bir yolu olabileceği ifade edilmektedir. Fındık genellikle doymamış yağ asitleri, E vitamini ve antioksidanlar içerir. Bu bileşikler karaciğer yağlanmasını önlemenin yanı sıra iltihabı ve oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olabilir.

Zeytinyağı

Çok fazla yağlı gıdalar tüketmek karaciğer sağlığı için olumlu olmasa da zeytinyağı karaciğere iyi gelen yiyecekler arasındadır. Zeytinyağı içerisindeki doymamış yağ asitlerinin yüksek olması oksidatif stresi azaltmaya ve karaciğer fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olur.

Karaciğer Dostu Diğer Yiyecekler

Yukarıda saydıklarımızın dışında pek çok yiyecek ve içecek karaciğer sağlığımız için önemli yer tutar. İşte diğer karaciğer dostu yiyecekler;

 • Avokado
 • Muz
 • Arpa
 • Pancar ve pancar suyu
 • Brokoli
 • Esmer pirinç
 • Havuçlar
 • İncir
 • Lahana
 • Limon
 • Papaya
 • Karpuz

Şifalı Bitkiler kategorisinde bulunan diğer içeriklerimize göz gezdirmeyi unutmayın.