Depresyon Azaltan Yiyecekler

Depresyon Azaltan Yiyecekler

4 Ağustos 2019 1 Yazar: nasilgecer.net

Depresyon azaltan yiyeceler depresyon sorunu yaşayan herkes için oldukça kıymetlidir. Direk bir etkisi olmasa da depresyon giderici yiyecekler sizlerin daha sakin olmanızı sağlayacak bileşenlere sahiptirler.

Depresyon Nedir?

Depresyon , çeşitli şikayetler ile kendini gösterebilen zihinsel bir hastalıktır. Majör depresyon belirtileri arasında sürekli depresif ruh hali, dürtü ve düşünmenin engellenmesi, ilgi kaybı ve uykusuzluktan iştah bozukluğuna kadar birçok semptom bulunur.

Depresyon , bir Latin deprimereği olan “iç karartıcı” anlamına gelen zihinsel bir bozukluktur. Depresyonda olan bir hasta sıklıkla sevinç ve zevk, özgüven, performans, empati ve yaşama ilgisini kaybeder.

Hastalar olumsuz bir temel ruh halinden muzdariptir, yani neşesiz, değersiz hissederler ve umutları yoktur. Çok sık olarak bu olumsuz ruh hali endişe ve genel iç huzursuzlukla ilişkilidir.

Her üzücü ruh hali bir depresyon değildir. Yani ağlamak bir depresyon belirtisi midir? diye soracak olursanız cevabımız hayır olacaktır. Depresif rahatsızlıktan muzdarip insanlar hiçbir şeyden zevk alamazlar ve karar vermekte zorlanırlar. 
Depresyon Belirtileri

Uzmanlara göre, depresyon belirtileri, hastanın duruşlarına göre 13 belirtiye dayanıyor:

 • Konsantre olmada, detayları hatırlamada ve karar vermede zorlanma.
 • Yorgunluk.
 • Suçluluk, değersizlik ve çaresizlik duyguları.
 • Karamsarlık ve çaresizlik.
 • Uykusuzluk, sabah erken uyanıklık ya da çok fazla uyku.
 • Kızgın olmak.
 • Huzursuzluk.
 • Aşırı yeme veya iştah kaybı.
 • Baş ağrısı , kramplar.
 • Tedavide bile iyileşmeyen sindirim sorunları.
 • Kalıcı üzücü, endişeli veya “boş” duygular.
 • İntihar düşünceleri veya girişimleri.

Depresyon Azaltan Yiyecekler

Sayacağımız depresyon azaltan yiyecekler içerdikleri vitaminler, mineraller ve diğer besin maddeleri sayesinde depresyonunun azalmasında yardımcı olur. Depresyon , sinir sistemini etkilediği ve vücutta farklı semptomlara neden olabileceği için doğal yollardan tedavi edilmesi oldukça zordur.  Ama sayacağımız depresyon karşıtı yiyecekler ile kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

1. Kakao

Kakao, birçok kültürde kutsal kabul edilen, sağlığa çok yararlı olduğu söylenen ve uzun süredir kullanılan bir besindir. Kakao fenilamilamin ve triptofan bileşenleri içermektedir.

Bunlar sayesinde, kakao depresyon ile savaşmaya yardımcı olur. Bu maddeler ruh halini iyileştirir ve mutluluk hissine neden olan bir nörotransmiter olan serotonini arttırır.

Kakao ve çikolatayı birlikte karıştırmamalısınız. Çikolata, şeker ve sağlıksız yağlar bakımından zengindir ve genellikle düşük bir kakao yüzdesine sahiptir.

2. Turunçgiller

Turunçgiller hem tüketildiğinde hem de koku olarak kullanıldığında depresyon önleyici özelliklere sahiptir. Limonportakal, mandalina veya greyfurt esansiyel yağlarının kullanılması mutluluk hissi yaratır.Turunçgiller size canlılık veren ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan en iyi meyvelerden biridir. Ancak, bunları sabahları tüketmenizi öneririz, çünkü geç saatlerde tüketildiğinde uyku sorunlarına neden olabilir.

3. Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler , sinir sistemini dengelemek ve depresyon ve anksiyete gibi sinir sistemi bozuklukları ile mücadele etmek için gerekli bir mineral olan magnezyum bakımından zengindir.

4. Avokado

Depresyon azaltan yiyecekler listemizdeki bir diğer yiyecek avakadodur. Avokado süper bir besin maddesi olarak kabul edilir. Bu meyve oldukça besleyici olduğundan, depresyon dahil herhangi bir bozukluğu tedavi etmek için en iyi seçenektir.

Yağ açısından zengin olmasına rağmen, aynı zamanda çok fazla protein ve lif içerir. Bu nedenle, avokado tüketirken kilo alma konusunda endişelenmenize gerek yok.

5. Kuruyemiş

Fındık vitaminler, magnezyum, mineraller ve esansiyel yağ asitleri bakımından zengindir, bu yüzden ruh halinizi iyileştirmek için oldukça etkilidir.

Sinir sisteminizi dengede tutmak için günde bir avuç fındık yemek yeterlidir ve aynı zamanda kalp sağlığınıza da fayda sağlayacaktır.

6. Keten Tohumları

Depresyon azaltan yiyecekler listemizdeki bir diğer besin maddesi keten tohumudur. Yağ veya tohum olarak tüketilebilen keten tohumu , omega 3 esansiyel yağ asitleri bakımından zengin, çok besleyici bir besindir.

Bu tür yağlar , duygusal dengeyi koruma ve genel sağlığı iyileştirme ihtiyacı duyan insanlar için oldukça önemlidir. Keten tohumu yağı kullanmayı tercih ederseniz, soğuk preslenmiş olduğundan emin olun. Böylece keten tohumu özellikleri kaybolmaz.

7. Yumurta

Yumurtalar , her gün tüketebileceğiniz eksiksiz bir besin kaynağıdır. Sardalya, süt ve süt ürünleri de B12 vitamini bakımından zengindir. Düşük B vitamini düzeyleri, özellikle B12 eksikliği, depresyon ile yakından ilişkilidir.

8. Siyah Fasulye

Bazı ülkelerde, siyah fasulye temel bir besin maddesidir. Bu, depresyonlasavaşmak için mükemmel bir alışkanlık .

Bu besin, tiamin bakımından zengindir veya beyin hücrelerine enerji sağlayan ve bilişsel işlevi destekleyen Vitamin B1’dir. B1 Vitamini depresyonla savaşırken olumlu etkiler sağlar.

9. Su teresi

Su teresinde bulunan  folik asit, kognitif bozukluk yavaşlatan ve doğal olarak depresif durumlarını önlemeye katkıda bulunur. Salatalara su teresi ekleyebilir veya herhangi bir yemeğin yanında garnitür olarak tüketebilirsiniz.

10. Ayçekirdeği

Depresyon azaltan yiyecekler yazımızın son besini hepimizin severek tükettiği İzmirlilerin çiğdem dediği çekirdek. Siyah fasulye gibi ayçiçeği çekirdeği B1 Vitamini gibi B vitaminleri bakımından zengindir. Bu nedenle günlük olarak çiğ veya kavrulmuş ayçiçeği tohumu tüketebilirsiniz.