Çörek Otu Yağının Faydaları

Çörek Otu Yağının Faydaları

31 Temmuz 2019 0 Yazar: nasilgecer.net

İnsanlar binlerce yıldır bitkilerden her alanda yaralanmışlardır. Bu alanların en başında ise sağlık gelmektedir. çörek otu da bu mucizevi bitkilerden biridir.Çörek otundan elde edilen çörek otu yağı kilo vermeden, cilt sağlığına hatta kanser ve şeker hastalığına kadar yararı olan bir besindir. Bizde bu yazımızda Çörek Otu Yağının Faydaları ‘ndan bahsedeceğiz.

Çörek Otu Yağı Nedir?

Çörek otu Doğu Avrupa, Batı Asya ve Orta Doğu’da yetişen soluk mor, mavi veya beyaz çiçekleri olan küçük bir bitki olan Nigella Sativa‘dan gelmektedir.İnsanlar Nigella Sativanın minik siyah tohumlarını binlerce yıldır doğal bir ilaç olarak kullandılar.

İnsanlar çörek otu yağını kapsül olarak kullanabilecekleri gibi masaj yağı olarak da kullanabilirler. Ayrıca çeşitli şampuan ve kişisel bakım ürünlerine de eklenebilir.
 

Çörek Otu Yağının Faydaları

Çeşitli araştırmalar ve bilim adamları çörek otu yağının faydaları hakkında birçok sonuca varmışlardır. İşte çörek otu yağının faydaları;

Kilo Vermede Yardımcı Olur

Çörek otu yağı zayıflatır mı? Sorusu birçok kişi tarafından sorulmaktadır. Araştırmalar çörek oyunun insanların Vücut Kitle İndeksinin düşmesine yardımcı olduğunu ve çörek otunun ciddi bir yan etkisi olmadığını belirtmişlerdir.

Cildinizi Korur ve Güzelleştirir

Çörek otu yağı, aşağıdaki cilt rahatsızlıkları olan kişiler için yararlı olabilir:

  • Egzama : Çörek otu yağı el egzamasının şiddetini azaltabilir ve egzama tedavisinde yardımcı olur.
  • Akne (Sivilce): Araştırmalar ,çörek otu yağının antimikrobiyal ve antienflamatuar etkilerinin sivilceyi iyileştirebileceğini göstermektedir . Yapılan bir çalışmada katılımcıların yüzde 58’i çörek otu yağının sivilcelerinin geçmesinde olumlu etkileri olduğu belirtirken  yüzde 35’i sonuçlarının ılımlı olduğunu belirtmiştir.
  • Sedef Hastalığı: 2012 yılında fareler üzerinde yapılan bir araştırma , yağın aynı zamanda antiporiatik yararları olabileceğini göstermektedir.

Çörek otu yağı ayrıca saçları nemlendirir, cildi yumuşatır ve nemlendirici olarak kullanılabilir.

Sağlık Sorunlarınızın İyileşmesine Yardımcı Olur

Çörek otu yağı da, aşağıdakiler dahil olmak üzere birçok sağlık sorunlarınız için faydalı olabilir:

Kanser

Son yapılan araştırmalarda çörek otu yağındaki timokinonun beyin kanseri, lösemi ve meme kanseri hücreleriyle mücadelede etkili olduğu ortaya çıkmıştır.

Karaciğer ve Böbrek Rahatsızlıkları

Çörek otu yağının faydalarından bir diğeri de karaciğer ve böbrek hastalıklarının komplikasyonlarını azaltıp organ yapılarının iyileşmesinde yardımcı olmasıdır.

Şeker Hastalığı

Bir çalışmaya göre çörek otu yağı antidiyabetik özelliklere sahip ve kan şekeri seviyesini normal seyrinde tutar.

Kısırlık

Çörek otu yağının sperm hareketliliğini iyileştirdiği ve sperm sayısını arttırdığı gözlemlenmiştir.

Çörek Otunun Yan Etkileri ve Riskleri

  • Çörek otu yağı bazı rahatsızlıkların iyileşme sürecinde faydaları olsa da ilacın yerine geçebilecek bir ürün değildir.
  • İlaç kullanan kişiler çörek otu yağı gibi bitkisel takviyeleri kullanmadan önce doktorlarıyla görüşmelidir.
  • Herhangi bir takviyede olduğu gibi hamile veya emziren kadınlar, kullanmadan önce çörek otu yağının kendileri için uygun olup olmadığını öğrenmek için doktorlarıyla konuşmalıdır.
  • İnsanlar ayrıca yağı gözlerden, burun deliklerinden ve diğer hassas vücut parçalarından uzak tutmaya özen göstermelidir.
  • Çörek otu yağının yutulması bazen mide rahatsızlığı , kabızlık ve kusma gibi sindirim sorunlarına yol açabilir .

Kaynak