Vücut Yaşı Nedir? Vücut Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Vücut Yaşı Nedir? Vücut Yaşı Nasıl Hesaplanır?

6 Temmuz 2019 0 Yazar: nasilgecer.net

Neredeyse herkes doğum tarihini bilse de, bir vücut, fiziksel duruma ve yaşam tarzına bağlı olarak, önemli ölçüde genç veya yaşlı bir insan gibi görünebilir ve işlev görebilir. Yani, kronolojik yaşınız biyolojik yaşınızdan oldukça farklı olabilir. Biyolojik yaş için bilimsel olarak kesin bir gösterge olmasa da, kendinizi ölçerek nerede durduğunuzu biraz anlayabilirsiniz. Sağlıklı, daha genç bir yaşam mı yoksa yılların ötesinde mi yaşadığınızı belirlemek için kondisyonunuzu, vücut kompozisyonunuzu ve yaşam tarzınızı test edin. Diğer yazılarımız için tıkla.

Dinlenme Nabzınızı Bulun

Kalp, vücudun en önemli organlarından biridir ve iyi düzenlenmiş ve sağlıklı bir kalp, genel refahın büyük bir parçasıdır. Normal bir kalp genellikle dakikada 60-100 kez atar. Bazı elit sporcular dakikada 50’nin altına atlasa da, dinlenirken kendi hızınız ideal olarak bundan daha hızlı veya daha yavaş olmamalıdır. Sağ elinizin ilk iki parmağını sol el bileğinizin iç kısmına baş parmağınızın hemen altına, ana arterlerinizden birinin üzerine yerleştirin. Bir nabız hissetmelisin. Kalp atışı sayısını 15 saniye boyunca sayın ve ardından kalp atışının dakikadaki atışı için bu sayıyı 4 ile çarpın.

 • Genel olarak, daha düşük bir dinlenme hızı kalbinizin güçlü olduğunu gösterir. Daha yüksek oranlar, kalbinizin aynı miktarda işi yapmak için daha fazla çalışması gerektiği anlamına gelir – bu daha zayıf ve daha az verimlidir.
 • Dinlenme nabız oranınız dakikada 100 atışsa kronolojik yaşınıza 1 ekleyin.

Esnekliğinizi test edin

 Ayak parmaklarına hala dokunabiliyor musun? Esneklik yaşlandıkça azalır ve eski vücutlarda artmış dehidrasyon, dokuların kimyasal yapısındaki değişiklikler, kollajenöz elyaflı kas lifi kaybı ve artmış kalsiyum birikimi gibi birçok faktörle sınırlandırılabilir. Esnekliğiniz size genel sağlık durumunuz hakkında bir fikir verecektir. Yere oturmak için sırtınızı düz, bacaklarınızı birlikte ve önünüzde omuz hizasında olacaksınız. Bacaklarınızın yanında, zeminde parmak uçlarınızın altındaki noktayı doğrudan işaretleyin ve sonra bacaklarınızı dik tutarak yavaşça ileri doğru ilerleyin. Parmak uçlarınızın nereye ulaştığını işaretleyin ve iki inç arasındaki mesafeyi ölçün.

 • Ne kadar uzağa ulaştınız? Ne kadar uzaksa o kadar iyi, vücudunuzun hala canlı ve genç olduğunu gösteriyor.
 • 5 inçten daha az erişebiliyorsanız bir tane ekleyin. 10 inç veya daha fazla varsa bir tane çıkarın. 5 ila 10 inç arasındaysanız, toplama veya çıkarma yapmayın.

Gücünü test et

Ne kadar güçlüsün? Genel olarak, insanlar yaklaşık 30 yaşına kadar kas kazanırlar. Daha sonra, yavaş yavaş kas kütlesini ve dolayısıyla fiziksel gücünü kaybetmeye başlarız. Etkin olmayan 30 yaş üstü insanlar, on yılda kas kütlelerinin% 3 ila% 5’ini kaybedebilir ve fiziksel olarak aktif olanları bile kaybedebilir. Sarkopenia adı verilen bu kas kütlesi kaybı, güç ve hareketlilik kaybı anlamına gelir ve yaşlılarda kırılganlık, düşme ve kemik kırılma riskini artırabilir.  Kendi gücünü test et. Vücudunuzu düz bir çizgide tutarak ve göğsünüzü zeminden dört inç aşağı indirerek durmadan mümkün olduğunca çok sayıda şınav (dizlerinizde) yapın. Daha fazla yapamayana kadar devam et.

 • Esneklik gibi, daha fazla güç daha iyidir. Çok sayıda şınav çekebiliyorsanız, muhtemelen çok sayıda kas kütlesi ve fiziksel dayanıklılığa sahip olursunuz.
 • 10’dan az şınav çekiyorsanız 1 ekleyin. Toplama veya çıkarma 10-19 için. Yirmi şınav aştıysanız 1’i çıkarın. İkiyi 30’dan fazlaya çıkarın.

Bel-kalça oranını belirle

Vücudunuzun şekli daha fazla armut, elma veya avokado mu? Yaşlandıkça kilo almaya meyilliyiz ve bir insanın şekli ve özellikle bel-kalça oranı, vücuttaki yağ dağılımını değerlendirmenin hızlı bir yoludur; bu, yüksek tansiyon, diyabet ve inme ve bazı sağlık riskleri gibi olası sağlık risklerini gösterebilir. kanser türleri  Kalça ölçümünüzü (inç olarak) bel ölçümünüzle (inç olarak) bölün ve ardından iki sayıyı bölün. Belinizi göbeğin yaklaşık iki inç yukarısından ve kalçalarınızı en geniş noktalarından ölçtüğünüzden emin olun.

 • Bel-kalça ölçümü için, erkekler için 1,0 ve kadınlar için .85 olan oran, orta bölümünüzün etrafında ideal miktarda vücut yağından daha fazlasını taşıdığınızı gösterir.
 • Tavsiye edilen oranı aşarsanız puanınıza 1 ekleyin.

Vücut Kitle İndeksi (BMI) hesaplayın

Vücut kitle indeksiniz veya VKİ, vücudunuzun yapısını ölçmenin, ağırlığı kilogram cinsinden metre cinsinden ayırmanın başka bir yoludur. Yüksek bir BMI yüksek miktarda vücut yağını gösterebilir ve sizi obeziteye bağlı sağlık sorunlarına duyarlı hale getirebilir.  BMI’nizi hesaplamak için, önce kilo ağırlığınızı kilograma dönüştürmek için .45 ile kilo cinsinden çarpın. Boyunuzu metre cinsinden dönüştürmek için boyunuzu .025 ile çarpın. Boyunuzu kareleyin (yani, kendiniz ile çarpın) ve son olarak kilonuzu boyunuzun karesine göre kilogram olarak bölün. Bu sizin BMI’nız. 25 veya üzeri bir sonuç kilolu olarak kabul edilir.

 • Olmayan matematiksel eğri için, ayrıca gibi çevrimiçi web sitelerini bulabilirsiniz bu bir sizin için hesaplayacaktır.
 • BMI’niz 18,5’in altındaysa (1 kilo altında) puanınıza 1 ekleyin. Ek 2, 25-29.9 (fazla kilolu) ile 3 arasında ve eğer 30’dan fazla (obez) ise 3’tür. 18.5 ile 25 (sağlıklı) arasında kalırsanız 1 çıkarın.

Vücut yaş analizi yapın

Vücut kompozisyonunuzu değerlendirmenin en doğru yolu – kalça-bel oranı veya BMI’den çok – vücut yağ analizidir ve bunu yapmanın en doğru yolu biyoelektrik empedansıdır. Bir spor antrenörü ile yapabileceğiniz böyle bir test sırasında, ayağınıza iki elektrot koyacak ve yerleştireceksiniz. Sonra vücudunuzdan bir elektrik akımı gönderilecektir. Bu akım çok küçük – hissetmeyeceksiniz bile. Test daha sonra vücudunuzda kas ve kemik gibi yağsız dokuların aksine ne kadar yağ içerdiğini ve ortalama olarak başkalarıyla nasıl karşılaştırdığınızı doğru bir şekilde gösterir.

 • Güzel bir okuma almak için önceki saatlerde egzersiz yapmamalı, sauna kullanmamalı veya alkol almamalısınız. Kadınlar erkeklerden daha fazla vücut yağına sahip olmalıdır.
 • Kadınlar için, eğer oranınız% 15 ila% 24 arasındaysa,% 25 ila% 25 arasında bir puan eklerseniz, ekleme veya çıkarma yapmaz. % 15’in altında veya% 33’ün üzerindeyseniz 1 ekleyin.
 • Erkeklerde, eğer oranınız% 6 ila% 17 arasındaysa,% 7 ila% 18 arasında% 5 ekler veya çıkarmaz. % 6’nın altında veya% 25’in üzerindeyseniz 1 ekleyin.

Gecelik uykunuzu hesaplayın

İnsan vücudunun uykuya ihtiyacı var. Uyku, beyninize ve vücudunuza kendilerini dinlenme ve onarma fırsatı verirken, uyku eksikliği sizi yüksek tansiyon, böbrek hastalığı, felç ve obezite riskine sokar. Uyku eksikliği, bilişsel işlevlerinizi de bozar.  Gecelik ne kadar uyku alıyorsunuz? Ortalama bir yetişkin gece başına 7 ila 8 saat arasındadır. Düzenli olarak bundan daha az almanız sizi engelli, zihinsel olarak yorgun ve fiziksel olarak daha yaşlı yapabilir.

 • Düzenli olarak 7-9 saat arası uyuyabiliyorsanız, puanınızdan 5.5 çıkarın. 5-6 saat arasında uyuyorsanız veya gece 9 saatten fazla uyuyorsanız 1 ekleyin. Gecede 5 saatten az alırsanız 2 ekleyin.

Yardımcınıza kadar sahip olun

Ne kadar alkol içiyorsun? Orta derecede bir alkol miktarı iyi olsa da, belki de faydalı olsa da, çok fazla şey sizi bazı kanserler, felç, yüksek tansiyon, karaciğer hastalığı ve pankreatit riski altına sokabilir. Mayo Clinic’e göre, sağlıklı içme her yaştan kadınlar için günde bir defadan fazla, erkekler 65 ve daha küçük erkekler için günde iki, 65 yaşın üzerinde olanlar için değil. Bir içecek bira için farklı şekilde ölçülüyor (12 sıvı oz). , şarap (5 oz.) ve likör (1.5 oz.).  Peki ya sigara içmek? Tıp bilimi bu konuda çok açık: sigara içmek (hatta ikinci el bile) sağlığınıza zararlıdır. Sigara içmek veya çok fazla alkol almak, biyolojik yaşınızı kesinlikle arttıracaktır.

 • Alkol için, içmezseniz puanınızdan 1 çıkarın. Günlük önerilen kurallara uyursanız .5 çıkarın. Yönergeleri aşıyorsanız 2 ekleyin.
 • Sigara içmiyorsanız, sigara içmiyorsanız ve hiç içmediyseniz skorunuzu 3 yapın. Beş veya daha fazla yıl önce istifa ederseniz 2’yi, son dört yıl içinde istifa ederseniz 1’i çıkarın. Eğer sigara içiyorsanız 3 ekleyin.

Beslenmenizi sınayın. 

Ne kadar iyi yersin? Doğru beslenme, güçlü kaslar, kemikler, dişler ve organlarla sizi sağlıklı tutar. İyi bir diyet, kanser, kalp hastalığı, felç, diyabet ve yüksek tansiyon gibi hastalıklar için riskinizi azaltabilir. Ayrıca zihninizi keskin ve vücudunuzu enerji dolu tutabilir. Nasıl biriktirirsin? İyi dengelenmiş bir diyet, kızartılmış ve ağır işlenmiş gıdaları, şekerleri, sodyum, nitratları ve doymuş yağları sınırlandırmalıdır; bol miktarda meyve ve sebze (ideal olarak günde 9 porsiyon), balık, tavuk ve fındık gibi yağsız proteinler ve karmaşık karbonhidratlar ve kepekli tahıllar içermelidir.

 • Çoğu gün kurallara uyuyorsanız, toplama veya çıkarma yapmayın. Yapmazsanız 1 ekleyin.

Kaynak