Vertigo Nedir?, Vertigo Belirtileri Nelerdir? ve Vertigo Nasıl Geçer?

Vertigo Nedir?, Vertigo Belirtileri Nelerdir? ve Vertigo Nasıl Geçer?

24 Temmuz 2019 1 Yazar: nasilgecer.net

Vertigo ve baş dönmesi hissi, bir kişinin faaliyetlerini sınırlayabilir ve kendilerini hasta hissettirebilir. Biz de Vertigo Nedir?, Vertigo Belirtileri Nelerdir?, Vertigo Nasıl Geçer? ve Baş Dönmesi Neden Olur? gibi sorularınıza yazımızda cevap vermeye çalışacağız.

Vertigo  Nedir?

Vertigo baş dönmesi anlamına gelen bir sorundur. Vertigo nedeniyle kişi çevresindeki nesneleri ya da kendisini dönüyormuş gibi hisseder. Bu his altta yatan bir sorunun belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. Yani Vertigonun kendisi bir hastalık değildir. Hasta bu yüzden dengesini korumada zorluk çeker. Aniden ortaya çıkabilen Vertigo atakları bazen birkaç saniye bazen de bir gün sürebilir. Baş dönmesine eşlik eden kulak çınlaması, bulantı ve kusma, görme sorunu, kulakta dolgunluk, halsizlik gibi belirtiler de ortaya çıkabilir.

Vertigonun Belirtileri

Bir kişinin dengesizlik veya baş dönmesi hissetmesine neden olmasının yanı sıra, Vertigo  aşağıdaki belirtilere neden olabilir:

 • Mide bulantısı ya da kusma
 • Anormal göz hareketleri
 • Baş ağrısı
 • Terleme
 • Kulak çınlaması
 • İşitme kaybı
 • Çift ​​görme
 • Koordinasyon eksikliği
 • Kol veya bacak zayıflığı

Vertigonun (Baş Dönmesinin) Sebepleri Nelerdir?

BPPV en yaygın Vertigo türüdür. İç kulakta biriken tortular BPPV’ye neden olur.İç kulak vücudun denge hissinden sorumludur. BPPV ile bazı hareketler baş dönmesine neden olabilir.

Baş dönmesinin (Vertigonun) diğer sebepleri şunlardır:

 • Virüsler: Soğuk algınlığı kulak iltihabına neden olabilir. Bu tip Vertigo genellikle birkaç gün içinde düzelir ancak tekrar oluşabilir.
 • Kafa veya Boyun Yaralanması: Vertigo, kafa veya boyun yaralanmasını takip edebilen yaygın bir semptomdur. Boyun ya da kafa travmasıyla ilişkili Vertigo çözülme eğilimindedir, ancak zayıflatıcı ve devam eden olabilir.
 • İnme: İnme geçiren birinin baş dönmesi ve ciddi dengesizlik belirtileri de dâhil olmak üzere baş dönmesi olabilir.
 • Vestibüler Nörit veya VN: VN, iç kulaktaki vestibulokoklear sinirini etkileyen bir durumdur. Bu sinir beyinde alınan denge ve kafa konumlandırma sinyallerinden sorumludur. Sinir iltihabında, beyin dengeyi ve kafa pozisyonunu yanlış yorumlar.
 • Meniere Hastalığı: Meniere’s, bir kulakta işitmeyi etkileyen bir durumdur. Baş dönmesi, kulak çınlaması veya kulaklarda çınlama, işitme kaybı ve kulakta “dolgunluk” hissine neden olur . Meniere hastalığı olan bazı kimselerde ciddi Vertigo görülür, bu da denge kaybına ve düşmelere neden olur.

Vertigo Nasıl Geçer, Neler Yapılmalı?

Vertigo sorunu yaşayanların zaman kaybetmeden bir sağlı kurumuna gitmesi önerilir. Çünkü bu sorun bazen gribal bir enfeksiyon gibi bir nedenden bazen de ciddi bir hastalıktan dolayı oluşabilir. Bu gibi nedenlerden denge siniri yetersiz işlev gördüğünden Vertigo sorunu ortaya çıkabilir. Vertigonun geçmesi için detaylı bir değerlendirme yapılarak nedeni belirlenmelidir. Daha sonra nedene yönelik bir tedavi planı yapılmalıdır.

Vertigo nedeni tedavi edildikten sonra yeniden atakların gelişmemesi için bazı önlemler alınmalıdır. Bunların başında stresten uzak durmak ve aktif bir yaşam sürmek gelir. Düzenli egzersiz yapmak, açık havada tempolu yürüme gibi aktiviteler yapmak gerekir.

Hastalarda kristallerin yerinde oynaması gibi bir sorun belirlendiyse hızlı baş hareketlerinden ya da yukarıya bakma gibi ani hareketlerden kaçınılmalıdır.

Alkol ve sigaradan uzak durmak gerekir. Özellikle meniere hastalığı tespit edilirse buna dikkat edilmelidir. Ayrıca tuzun azaltılması ve aşırı kafein tüketilmemesi gerekir.

Vertigo İçin Evde Uygulayabileceğiz Tedavi Yöntemleri

Epley Manevrası

Epley manevrası veya yeniden konumlandırma manevrası, tıp uzmanları tarafından kulağın arka veya ön kanallarının vertigo, iyi huylu paroksismal pozisyonel vertigolarının ortak nedenini tedavi etmek için kullanılan bir manevradır.

Sağlık Hizmetlerinde Kalite ve Verimlilik Enstitüsü’nün bir raporu, Epley manevrasını kullanan her 100 kişiden 52’sinin vertigo semptomlarından rahatlama sağladığını söylüyor.

Epley Manevrası Nasıl Yapılır;

Ginkgo Biloba (Mabet Ağacı)

Ginkgo Biloba (Mabet Ağacı)

Ginkgo Biloba (Mabet Ağacı)

Ginkgo biloba , vertigo semptomlarını giderdiği bilinen bir Çinli bitkidir. Baş dönmesini azaltmak ve sorunları

dengelemek için beyine kan akışını yöneterek çalışır.

KBB International Journal of’un yaptığı bir çalışmaya göre Ginkgo Biloba Bitkisi ilaç tedavisi kadar etkilidir.

Zencefil Çayı

Zencefil çayı da vertigo tedavisinde oldukça etkilidir. Zencefil kökü bir bardak kaynar su içinde 5 dakika boyunca demlenebilir. Zencefilin acı tadını gidermek için bal kullabilirsiniz. Günde iki kez zencefil çayı içmek baş dönmesi, mide bulantısı ve diğer baş dönmesi semptomlarına yardımcı olabilir.

Badem

Badem, A, B ve E vitaminlerinin zengin kaynağıdır. Günlük bir avuç badem yemek, baş dönmesi belirtilerine yardımcı olabilir.

Bademlerin nasıl yardımcı olduğu bilinmemektedir, ancak vitamin içeriğinin vertigo nedenleriyle mücadele etmesi mümkündür.

Su

Vücudun günde 8 ila 12 bardak sıvıya ihtiyacı vardır. Bu, tüm sıvıları içermekle birlikte, su en iyi seçenektir, çünkü kalori ve kafein içermez ve bir diüretik değildir. Diüretikler su miktarını arttırır ve vücudun idrarla attığı tuz.

Elma Sirkesi ve Bal

Hem elma sirkesinin hem de balın, beyine kan akışını hafifletmek için iyileştirici özelliklere sahip olduğuna inanılmaktadır. İki parça bal ve bir parça elma sirkesi vertigo semptomlarını önleyebilir ve tedavi edebilir.

Uçucu Yağlar

Uçucu yağlar, mide bulantısı, baş ağrısı ve baş dönmesi de dahil olmak üzere vertigo belirtilerini engellemek için doğal ve uygun fiyatlı seçeneklerden biridir.

Vertigoyu önlemek için kullanılabilecek en uygun yağlar ise; ane, zencefil, lavanta ve limon yağlarıdır.

Aküpresür

Akupunktur ile benzerdir ama bu yöntemde iğne kullanılmaz. Akupressurenin amacı sağlık ve rahatlama teşvik etmektir. Vücuttaki basınç noktalarını uyararak vertigo tedavisine yardımcı olabilir.

Vertigo nasıl geçer? Sorunuzu cevaplandırmaya çalıştık. Yazımızı beğendiyseniz yorum yapmayı ve diğer içeriklerimize göz atmayı unutmayın.