Sivilce (Akne) İzleri Nasıl Geçer? Sivilce Lekelerine Çözüm Önerileri

Sivilce (Akne) İzleri Nasıl Geçer? Sivilce Lekelerine Çözüm Önerileri

25 Temmuz 2019 1 Yazar: nasilgecer.net

Sivilcelerin yüzde ve vücudumuzun diğer yerlerinde bıraktığı izler hepimiz için sinir bozucu bir hal almış durumda. Sivilce (Akne) izleri nasıl geçer?, Sivilce lekelerine doğal ve tıbbi çözüm önerileri nelerdir? Başlıklı yazımızda sivilce lekelerinize birçok çözüm yolu bulacaksınız.

Sivilce Lekelerinin Çeşitleri

Sivilce lekelerine çözüm için uygun tedavi seçenekleri sivilcenin neden olduğu yara tipine bağlı olarak biraz değişebilir. Üç tür skar (yara izi) vardır:

 • Atrofik Skarlar: Bu skarlar ciltte küçük girintiler olarak görünür. Cilt, iyileşme sürecinde yeterince fibroblast üretmediğinde ortaya çıkar. Fibroblastlar, yara iyileşmesinde ve kollajen sentezinde önemli bir rol oynayan hücrelerdir.
 • Hipertrofik Skarlar: Bunlar sivilce lekesi iyileşirken ciltte çok fazla fibroblast meydana geldiğinde, yara izi oluşmasına neden olur.
 • Keloid Skarlar: Bunlar hipertrofik izlere benzer, ancak tipik olarak orijinal sivilce lekesinden çok daha kalındır. Genellikle çevredeki cilde göre daha koyu renklidir ve kırmızı veya kahverengi olabilir. Keloid izleri de kaşıntı veya ağrı gibi semptomlara neden olabilir.

Sivilce Lakelerine Çözüm Önerileri

Sivilceler hormon değişiklikleri ya da çok farklı sebepler ile meydana gelebilmektedir. Sivilcenin oluşumunu engellemek için yanlış bir tedavi uygulandığında ya da yanlış ürünler kullanıldığında ciltte lekeler oluşmaktadır. Sivilceleri el ile sıkmak ya da sürekli oynamak da yaza izlerine benzeyen lekeler meydana getirmektedir. Bu lekelerden kurtulmak oldukça zordur. Aynı zamanda kişiyi olumsuz etkilemektedir. Çünkü zamanla çukur görünümüne kavuşmaktadır. Bu lekelerden doğal yöntemler, tıbbi yöntemeler ve evde uygulayabileceğiniz yöntemlerle kurtulabilirsiniz.

Sivilce Lekelerine Evde Uygulanacak Çözümler

Çoğu kişi sivilde lekelerine çözüm bulmaya çalışırken evde uygulayabileceği yöntemler aramaktadır. Bizde sizler için çeşitli ürünlerde bulunan asitler ve sivilce maskeleri ile bu soruna çözüm bulmanıza yardımcı olmaya çalışacağız.

 • Doğal Çözümler

Birçok insan sivilce izlerini gidermeye yardımcı olmak için doğal ilaçlar kullanır, ancak arkalarındaki bilim belirsizdir. Bazıları daha fazla tahrişe veya başka sorunlara neden olabilir, bu yüzden insanlar onları dikkatli kullanmalıdır.

İnsanların akne izlerini tedavi etmek için geleneksel olarak kullandıkları ev ilaçları şunlardır: Hindistancevizi yağı, Shea yağı, Aloe vera jeli, Bal, Karbonat, Limon suyu

 • Salisilik Asit

Salisilik asit, genellikle sivilce cilt bakım ürünlerinde bir bileşen olan doğal olarak oluşan bir bileşiktir. Salisilik asit, kir, cilt hücreleri ve cildin gözeneklerinden akneye yol açan diğer kalıntıları temizlemeye yardımcı olur.

Ayrıca, bölgede yara izi ve kızarıklığın azaltılmasına yardımcı olur ve bu da yara izinin görünümünü en aza indirir.

Salisilik asit tüm skar(yara) tipleri için faydalıdır. Akne ile yaşayan çoğu insan için günlük cilt bakım rutini için iyi bir katkı sağlar.

Hassas cilde sahip kişilerin kuruluğu veya tahrişe neden olabileceğinden, bu asidi içeren bir ürünü tüm yüzünde kullanmadan önce küçük bir cilt bölgesinde test etmeleri gerekebilir.

 • Retinoidler

Bazı topikal retinoidler sivilce izlerinden kurtulmanıza yardımcı olabilir. Topikal retinoidler iltihabı tıkar, akne lezyonlarını azaltır ve hücre yenilenmesini hızlandırır.

Retinoidlerin, koyu ten rengi olan insanlar dahil olmak üzere, hiperpigmente akne izlerinin hafifletilmesine yardımcı olabileceğini belirtiyor.

Retinoidlerin cildi güneşe duyarlı hale getirebileceğini not etmek önemlidir. Sivilce veya yara izi tedavisi için retinoid kullanan herkes, dışarı çıkarken güneş kremi kullanmalıdır.

 • Alfa Hidroksi Asitler

Alfa hidroksi asitler (AHA’lar) ölü deri hücrelerinden kurtulmaya yardımcı olabilir ve gözeneklerin tıkanmasını önleyebilir. Doktorlar sivilceleri tedavi etmek ve sivilce izlerinin görünümünü azaltmak için AHA’ları önerebilirler.

AHA’lar, altındaki yeni ve taze cildi ortaya çıkarmak için cildin dış katmanını kesen hafif bir asit şeklidir. Bu işlem, yara izi nedeniyle renk atmasına yardımcı olabilir.

 • Laktik Asit

Laktik asit, ölü cilt hücrelerini uzaklaştırmak için yumuşak bir kabuk işlevi görebilir. İzlerin görünümünü azaltmaya ve cildin genel dokusunu pürüzsüzleştirmeye yardımcı olabilir.

Laktik asit, bazen hiperpigmentasyona neden olmasına rağmen koyu skar(yara) dokusunu hafifletmeye de yardımcı olabilir. Bu olası ters etki nedeniyle, sivilce izlerini tedavi etmek için kullanmadan önce laktik asit içeren ürünleri küçük bir cilt yaması üzerinde test etmek en iyisidir.

Sivilce için pek çok ürün laktik asit içerir. Aynı zamanda daha doğal ve uygun maliyetli bir tedavi sağlayan seyreltilmiş elma sirkesinde de bulunur.

Cilt Lekeleriniz İçin Sivilce Maskesi Önerileri

Sivilce lekelerine çözüm önerilerimizden bir diğeri de evde herkesin rahatlıkla uygulayabileceği Sivilce Maskeleridir. Aşağıdaki sivilce maskesi tavsiyelerimizi uygulayarak sivilde izlerinizden kurtulabilirsiniz.

 • Bal Maskesi ile sivilce lekelerinden kurtulmak

Bal maskesi ile sivilce lekelerinden kurtulmak için ihtiyacınız olan tek şey bal ve ılık sudur. Öncelikle balı alarak sivilce lekesi bulunan bölgelere nazikçe sürünüz. Daha sonra 10 dakika gibi bir süre boyunca bu bölgelere masaj yapınız. 1 saat bekledikten sonra ılık su ile cildinizi temizleyiniz. Bu işlemi düzenli şekilde yaptığınızda oldukça etkili olduğunu göreceksiniz.

 • Hindistan Cevizi Yağı ile sivilce lekelerinden kurtulmak

Hindistan yağı ile sivilce lekelerinden kurtulmak için Hindistan cevizi yağı ve lavanta yağına ihtiyacınız bulunmaktadır. 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağına, 2 damla kadar lavanta yağı damlatıyoruz. Bu karışımı cezvede ısıtıyoruz. Daha sonra bu karışım ılıdığında sivilce lekelerinin olduğu bölgelere sürerek yaklaşık 20 dakika bekletiyoruz. Sonrasında cildimizi ılık su ile iyice temizlemeyi de ihmal etmiyoruz.

 • Gül Suyu Maskesi ile Sivilce Lekelerinden kurtulmak

Gül suyu maskesi ile sivilce lekelerinden kurtulmak için 100 ml kadar gül suyu, 2 yemek kaşığı kadar bal, 2 yemek kaşığı kadar toz şeker ve 2 yemek kaşığı kadar E vitamine ihtiyaç bulunmaktadır. Bu malzemeleri bir kapta karıştırıyoruz. İyice karıştırdığımız bu malzemeleri bir pamuk ile cildimize masaj yaparak uyguluyoruz. Sivilce leke izi bulunan bölgelere nazikçe sürüyoruz. Daha sonra ılık su ile cildimizi iyice temizliyoruz.

 • Limon Maskesi ile Sivilce Lekelerinden kurtulmak

Limon maskesi ile sivilce lekelerinden kurtulmak için 1 yemek kaşığı kadar limon suyuna ve 2 yemek kaşığı kadar bala ihtiyaç duyulmaktadır. Bu malzemeleri karıştırdıktan sonra ocağa alınız. 3 dakika kadar kaynamasını bekleyiniz. Daha sonra kaynayan malzemeleri dışarıda bir kaba alarak ılımasını bekleyiniz. Ilıdıktan sonra masaj yaparak parmaklarınız yardımı ile sivilce lekesi olan bölgelere uygulayınız. Yaklaşık 15 dakika kadar beklettiğiniz bu maskeyi 15 dakikanın sonunda su ile iyice temizleyiniz.

 • Bal ve Elma Maskesi ile Sivilce Lekelerinden Kurtulmak

Bal ve elma maskesi ile sivilce lekelerinden kurtulmak için 1 tane elma ve 3-4 yemek kaşığı kadar bala ihtiyaç duyulmaktadır. Elmayı rendeden geçirerek üzerinde bal ilave ediniz. Bu karışımı cildinize sürdükten sonra yaklaşık 15 dakika kadar bekletiniz. 15 dakikalık sürecin sonunda ise ılık su ile yıkayınız. Düzenli kullandığınızda sivilce lekelerinden kurtulduğunuzu göreceksiniz.

Sivilce Lekeleri İçin Tıbbi Tedavi Yöntemleri

Sivilce lekelerine çözüm önerilerimiz arasında tıbbi yöntemlerde bulunmaktadır. Sivilce izlerini azaltmaya yardımcı olmak için çeşitli tıbbi tedaviler mevcuttur. Bir dermatolog, bir kişinin cilt tipine ve yara izinin derecesine bağlı olarak farklı prosedürler önerebilir.

Akne izleri için tıbbi tedaviler şunlardır:

 • Kimyasal Peeling

Bir dermatolog, bir kişinin cilt tipine, akne şiddetine ve yara izine uygun bir tür peeling önerebilir. Trikloroasetik asit (TCA) adı verilen belirli bir kimyasal soyma türünü kullanan 10 katılımcının altının sivilce izinde en az yüzde 70 oranında bir iyileşme olduğunu tespit edilmiştir.

 • Enjeksiyonlar

Bir kişinin hipertrofik veya keloid izleri varsa, kortikosteroid enjeksiyonu, akne yara dokusu tedavisinde yardımcı olabilir.

Tedavi tipik olarak bir dizi enjeksiyondan oluşur. Bir dermatolog bu enjeksiyonları birkaç haftada bir yapar ve sonuçları izler.

 • Dermal Dolgu

Bazı durumlarda, dermatologlar izlerin görünümünü azaltmak için yumuşak doku dolgu maddeleri kullanılmasını önerebilirler.

Dermatologlar, alerji testi gerektirebilecek kollajen bazlı üründen oluşan bir dolgu maddesi seçebilirler. Alternatif olarak, kullanılacak vücudun başka bir bölümünden yağ alınması bir seçenek olabilir. Polimetilmetakrilat (PMMA), hyaluronik asit (HA) ve poli-L-laktik asit (PLLA) gibi başka ticari dolguları da kullanabilirler.

Dermal dolgu maddeleri atrofik izlerde en iyi sonucu verir, ancak çoğu geçicidir. Tedavi tipik olarak 6 ila 18 ay arasında sürer.

 • Microneedling

Microneedling, vücudu daha fazla kollajen yapmak için teşvik etmek amacıyla skarı çevreleyen cilde küçük iğneler sokma işlemidir. Bu kolajen cildi yumuşatarak sivilce izlerinin görünümünü azaltabilir.

Bununla birlikte, Microneedling (mikro-iğneleme) yan etkilere neden olabilir. Birçok kişi tedaviden sonra kızarıklık, ağrı ve iltihaplanma yaşar, ancak bu etkiler zamanla azalır.

 • Lazer Tedavisi

Lazer tedavisi cildi kimyasal veya kese kullanmadan yeniden yapılandırır. Alttaki genç cilt hücrelerini ortaya çıkarmak için en üstteki cilt katmanını çıkarır ve bu da yara izi görünümünü azaltmaya yardımcı olur.

Ancak lazer tedavisi herkes için uygun değildir, çünkü başarısı çoğunlukla kişinin sahip olduğu sivilce izine ve cilt tipine bağlıdır. Tedavi ayrıca bazı kişilerde, özellikle hassas cilde sahip olanlarda reaksiyona neden olabilir.

Bu yazımızı beğendiyseniz Ayaktaki Nasır Nasıl Geçer?, Nasır İçin Doğal Yöntemler Nelerdir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Yararlanılan Kaynak