Motor Yağı Lekeleri Nasıl Çıkar?, Nasıl Temizlenir?

Motor Yağı Lekeleri Nasıl Çıkar?, Nasıl Temizlenir?

3 Temmuz 2019 0 Yazar: nasilgecer.net

Motor yağı lekeleri çıkarılması en kötü lekelerden biridir. Motor yağı lekesini sadece garajımızdaki beton ve diğer maddeleri değil, kıyafetleri ve diğer kumaşları da mahvedebilir. Yine de birçok durumda motor yağı lekeleri az miktarda çalışma ile giderilebilir. Temizlemeden önce fazla yağı veya gresi en aza indirerek, belirli temizlik maddelerini kullanarak ve söz konusu ögeyi uygun şekilde temizleyerek, motor yağı lekelerini çıkarma şansınız olur.

1. Yöntem; Temizlemeden Önce Gres veya Yağı Azalt

 1. Ekstra yağ veya yağ kazıyın. Bir yağ lekesini temizlemek için harekete geçmeden önce, fazla yağ veya yağı çıkarmanız gerekir. Fazladan yağı veya yağı kaldırarak, lekenin yayılmamasını sağlayacak ve kullandığınız temizlik ürünlerinin leke ile savaşmasını kolaylaştıracaksınız.
  • Bir tıraş bıçağı veya başka bir ince nesne alın ve yağ ile temizlediğiniz nesne arasında kaydırın. Bir kumaşı temizliyorsanız, usturayı ince bir plastik parçası ya da ince bir karton parçasıyla değiştirmek isteyebilirsiniz.
  • Fazla yağı sıyırırken, yavaşça yaptığınızdan emin olun, böylece yaymayın ve lekeyi daha büyük yapmamaya dikkat edin.
 2. Leke lekesi. Fazla yağı veya yağı çıkardıktan sonra, lekeyi çıkarmanız gerekir. Lekeyi lekeleyerek, nesneyi kazıdığınızda, çıkarmamış olduğunuz tüm yağı veya yağı nazikçe temizleyeceksiniz. Temiz kağıt havlu veya eski bir bezle demetleyin ve:
  • Yavaşça lekeleyin veya lekeyi lekeleyin.
  • Kumaşa dokunmayın.
  • Kazıma işleminden sonra kalan yağı veya yağı sürmekten kaçının.
 3. Leke üzerine bebek pudrası ya da mısır nişastası serpin. Muhtemelen, söz konusu maddeden kayda değer miktarda gres veya yağı çıkarmış olsanız da, leke üzerine bebek pudrası veya mısır serpintisi serperek daha da çıkarabilirsiniz. Bebek pudrası veya mısır nişastası çok emici olduğundan ve daha fazla yağ veya gresin alınmasına yardımcı olacağı için bu önemlidir.
  • Bebeğinizin tozunu veya mısır nişastasını alın ve hafifçe lekenin üzerine serpin. ‘
  • Beton lekelerini temizliyorsanız, daha fazlasını kullanmanız gerekebilir.
  • Kumaş lekesini temizliyorsanız, fazla kullanmamaya dikkat edin – kumaşı yıkama zamanı geldiğinde sorunlara neden olabilir.
  • Bebek tozunu veya mısır nişastasını kazıyıcı, vakumlu veya kağıt havluyla dikkatlice çıkarın.

2. Yöntem; Temizlik Maddelerini Kullanma

 1. Seçtiğiniz temizlik maddesini uygulayın. Fazla yağı veya gresi temizledikten sonra, öğeye temizlik ürünleri uygulayabilirsiniz. Ürün seçiminiz, temizlediğiniz öğenin türüne bağlı olarak değişecektir.
  • Temizlik ürününün talimatlarını takip edin ve temizlediğiniz eşyanın üzerine önerilen miktarda dökün veya püskürtün.
  • Kumaş yıkıyorsanız, muhtemelen çok yakıcı olmayan ve temizleme işlemi sırasında kumaşa zarar vermeyecek bir şey kullanmak isteyeceksiniz. Örneğin, kumaş için formüle edilmiş bir leke çıkarıcı kullanmak isteyebilirsiniz. Ayrıca Dawn veya benzer bir bulaşık deterjanı kullanmayı da düşünebilirsiniz. Bununla birlikte, sert deterjanların bazı kumaş ürünlerine zarar verebileceğini unutmayın.
  • Betonu, ahşabı veya plastiği temizliyorsanız, ticari veya endüstriyel ürünler kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, Dawn gibi normal ev tipi bulaşık deterjanı kullanarak da çok başarılı olabilirsiniz.
 2. Temizlik maddesinin oturmasına izin verin. Temizlik maddesinin üzerine oturması ve sürtmeden, fırçalamadan veya aklamadan önce ıslandığından emin olun. Ürün, çalışmadan önce lekeye saldırabilmesi gerektiğinden, bu önemlidir.
  • Beton temizliyorsanız, birçok kişi temizlik ürününün 15 dakika veya daha fazla bekletilmesini önerir.
  • Kullandığınız temizlik maddesinin talimatlarını izleyin. Spot Shot gibi bazı ürünler, öğeyi 3 ila 5 dakika bekletmenizi tavsiye ederken, diğerleri daha fazla zaman önermektedir.
 3. Leke ovalayın veya fırçalayın. Söz konusu maddeye bağlı olarak, bir temizlik maddesi uyguladıktan sonra lekeyi ovalamak veya ovalamak için farklı yaklaşımlar uygulamanız gerekir. Bazı öğeler diğerlerinden daha hassas olduğundan dikkatli olun.
  • Denim gibi sert kumaşlar için bir diş fırçası veya küçük bir fırça kullanın.
  • Beton veya diğer sert malzemeleri temizlemek için daha büyük bir yıkayıcı veya kaba bir bez bulun.
  • Bir mikrofiber bez ve dab kullanın ya da masaj pamuklarını veya sentetik kumaşları kullanın. Bu, özellikle araba koltukları veya gömlekler ile iyi çalışır.

3. Yöntem; İnatçı Lekelere Çözüm

 1. Öğeleri ıslatın. Temizlik maddesini uyguladıktan sonra öğeyi aklamayı planlıyorsanız, önce ılık suyla ıslatmanız gerekir. Maddeyi ıslatarak, yıkama işleminden önce suyun lekeyi gevşetmesini sağlayabilirsiniz.
  • Sıcak sudan kaçının. 130 derece Fahrenheit (54 santigrat derece) altında su ile sopa.
  • Deterjanınızın ve su sıcaklığınızın uygun olduğunu doğrulamak için ürünün bakım etiketini kontrol edin.
  • Kumaşın boyutuna göre çok fazla su kullandığınızdan emin olun. Örneğin, yağ lekeli birkaç paçavra veya gömlek ıslatıyorsanız, bunu küçük bir banyo lavabosu yerine büyük bir lavaboda veya çamaşır makinesinde yapmalısınız.
 2. Kumaşları yıkayınız. Kumaşlarınızı yıkamak zamanı geldiğinde, bakım etiketinin talimatlarını takip etmek ve kumaşa uygun bir deterjan kullanmak isteyeceksiniz. Emin ol:
  • Kumaş için uygunsa, ılık veya sıcak su kullanın.
  • Mümkünse ürünü kendi başınıza yıkayın, diğer kumaşların yağla lekelenmesini istemeyin.
 3. Temizlik maddelerini tekrar uygulayın ve tekrar temizleyin. Bir yağ lekesini çıkarma ihtimaliniz ilk denemede en iyisi olsa da, ikinci denemede bir lekeyi çıkarmada veya hafifletmede başarılı olabilirsiniz. Sonunda, ilk defa başarılı olmazsanız, tekrar denemek isteyebilirsiniz.
  • Farklı temizlik ürünleri kullanmayı düşünün. Bu, bazı temizlik ürünlerinin bazı lekelere karşı özellikle etkili olduğu, ancak diğerlerine karşı etkili olmadığı için önemlidir. Örneğin, standart çamaşır deterjanı, bir süre oturmuş motor lekeleri üzerinde çalışmayabilir.
 4. Katı maddeler üzerinde basınçlı yıkayıcı kullanın. Yüzeyi bir temizlik ürünü ile hazırladıktan sonra, bir basınçlı yıkayıcı alın ve lekeyi temizleyin ve kalan motor yağını çıkarın. Bu en iyi beton ve ahşapla çalışır. Basınçlı yıkama makinesini çalıştırın ve:
  • Yağ lekesini sistematik olarak yıkayın. Örneğin, lekenin dibinden başlayın ve yavaşça lekeyi yukarı doğru hareket ettirerek soldan sağa doğru hareket ettirin.
  • Yavaşlamanız ve belirli alanlarda diğerlerinden daha fazla zaman geçirmeniz gerekebilir.
  • Gerekirse yerinizi tekrar yıkamaktan çekinmeyin.

Kaynak