Fondöten Lekesi Nasıl Çıkar?

Fondöten Lekesi Nasıl Çıkar?

3 Temmuz 2019 0 Yazar: nasilgecer.net

Kadınların baş belası Fondöten lekesi nasıl çıkar? Yağlı, yağsız ve pudra fondöten lekesi nasıl çıkar? ayrıntılı cevapları makalemizde. Makyaj yapan herkes, fondöten lekeleri alma konusunda çok değerli bir deneyime sahip oldu. Fakat bir dahaki sefere başına geldiğinde, umutsuzluğa kapılmayın – çoğu temel çeşidi, doğru temizlik malzemeleri ve biraz sabırla kumaştan çıkarılabilir. Yağsız fondöten için, bir tıraş bıçağı kremi genellikle işe yarar. Yağ bazlı fondötenler normal sıvı bulaşık deterjanı veya çamaşır deterjanı ile temizlenebilir. Giysilerinize toz fondöten elde ettiyseniz, sıvı sabun ve nemli bir süngerle çıkarabilirsiniz.

Yağsız Sıvı Fondöten Lekelerini Çıkarma

 1. Lekeyi tıraş kremiyle örtün. Herhangi bir tip köpük tıraş kremi bu amaç için işe yarayacaktır. Jel yerine krem ​​kullandığınızdan emin olun. Krema doğrudan lekenin üzerine püskürtülür. 
 2. Tıraş kremini 2-3 dakika bekletin. Tıraş kremini büyüsünü yapmak için biraz zaman verin. Sadece birkaç dakika yeterli.
 3. Tıraş kremini lekeye sürün. Tıraş kremini birkaç dakika beklettikten sonra lekeye uygulayın. Parmaklarınızı veya yumuşak, temiz bir bez kullanın. Tıraş kremini gerçekten lekeli elyaflara uyguladığınızdan emin olmak için iyice ovalayın.
 4. İnatçı lekeler için sürtünme alkolü ekleyin. Eğer tıraş kremi ve su tek başına işe yaramazsa, biraz sürtünme alkolünü tıraş kremi ile karıştırmayı deneyin. Tıraş kremi ve alkol karışımını ovalayın ve suyla durulayın.  (Alkolün giysilerinize zarar verebileceğinden endişe ediyorsanız, önce dikkat çekmeyen bir noktada test edin.)
 5. Lekeyi soğuk suyla durulayın. Tüm tıraş kremini dikkatlice yıkayın. İlk durulama işleminizde soğuk su kullanın, çünkü sıcak su lekenin kumaşa girmesine neden olabilir.  Kalan vakıf olup olmadığını kontrol edin.
 6. İşlemi tekrarlayın ve gerekirse ılık suyla durulayın. İlk saldırınızdan sonra kalan herhangi bir temel varsa, biraz daha tıraş kremi sıkın ve tekrar deneyin. Bu kez ılık veya sıcak suyla durulayın. (Sıcak su, tıraş kreminin zaten kumaşa yapışmış inatçı makyajı parçalamasına yardımcı olabilir.)
 7. Bölgeyi temiz ve kuru bir havluyla kurulayın. Lekeyi yıkadıktan sonra, alanı hafifçe kurulayın. Su ve lekenin kalan izlerini gidermek için bir leke hareketi kullanın.
 8. Tamamladığınızda lekeli maddeyi yıkayın. Lekeyi lekelendikten sonra, lekeli öğeyi yıkamaya atarak kalan kalıntıları (ve tıraş kremini) çıkarın. Giysi makinede yıkanamazsa, elde yıkayın veya kuru temizleme yaptırın.

Yağ Bazlı Likit Fondöten Lekelerinin Temizlenmesi

 1. Lekeli bölgeyi suyla nemlendirin. Lekeyi biraz soğuk suyla ıslatın. Bu, çözücünün lekenin yayılmasına ve parçalanmasına yardımcı olacaktır.  Bölgeyi ıslatmayın, sadece nemlendirin. Hassas giysiler için bunu bir sprey şişesiyle yapmak isteyebilirsiniz.
 2. Leke üzerine birkaç damla sıvı bulaşık deterjanı dökün. Bulaşık deterjanı doğrudan leke üzerine dökün ve birkaç dakika bekletin. Elde bulaşık deterjanı kullandığınızdan ve çok daha sert olan bulaşık makinesinde deterjan kullandığınızdan emin olun. Bulaşık sabunu, yağı ve yağı yakmak için tasarlanmıştır, ancak aynı zamanda yumuşak ve yumuşaktır. Bu nedenlerden dolayı, yağ bazlı makyaj lekeleriyle savaşmak için iyi bir seçimdir.
 3. Deterjanı parmaklarınızla veya nemli bir bezle ovalayın. Makyajdaki yağları parçalamak için deterjanı yavaşça leke ile temizleyin. Kaşığın arkasını yumuşak kıllı bir diş fırçası veya süper hassas giysiler için de kullanabilirsiniz.
 4. Bölgeyi temiz ve kuru bir havluyla kurulayın. Lekeyi çıkarmak için, temiz bir bez veya kağıt havlu alın ve işlem gören alana bastırın. Sonra havluyu yerden kaldırın. Lekeli bölgeyi ovalamayın veya silmeyin; çünkü bu lekenin etrafa bulaşmasına neden olabilir.
 5. Deterjanı çıkarmak için lekeyi soğuk suyla yıkayın. Lekeyi bir havluyla kaldırdıktan sonra, kalan deterjan ve makyajı temizlemek için alanı hafifçe durulayın. Alan hala lekeli ise, bir havlu ile kurulayın ve işlemi tekrarlayın. Lekenin tamamen çıkması için birkaç kez tekrarlamanız gerekebilir.
 6. İnatçı lekelere çamaşır deterjanı ile ön işlem yapın. Bir makyaj lekesini ön işlemden geçirmek için normal çamaşır deterjanı da kullanabilirsiniz, ancak deterjanın lekeli madde üzerinde kullanılmasının güvenli olduğundan emin olmak için deterjan ve giysi üzerindeki etiketleri kontrol edin. Hassas giysiler için, narin çamaşırları elde yıkamak için tasarlanmış bir deterjan kullanın. (Deterjanın elbisenize zarar verebileceğinden endişe ediyorsanız, önce göze çarpmayan bir alanda test edin.)
 7. Giysiyi normalde yaptığınız gibi yıkayın. Lekeye deterjan uyguladıktan sonra, kalıcı makyaj veya deterjan almak için maddeyi yıkayın. Hasarı önlemek için giysi üzerindeki temizleme talimatlarını dikkatlice izleyin.

Pudra Fondöten Lekelerinden Kurtulmak

 1. Fazla tozu üfleyin. Toz lekelerinin giysilerden yıkanması nispeten kolaydır, ancak taşlanması da kolaydır! Tozu fırçalamaya veya silmeye çalışmayın. Aşırı tozu çıkarmanın en güvenli yolu, ağız yoluyla veya düşük ayarda bir fön makinesi ile üflemektir. 
  • Küçük bir toz dökülmesi için, başıboş makyajı tamamen çıkarmak için bir hava üflemesi yeterli olabilir. Toz, giysinize zaten sürtünüyorsa, lekeyi çıkarmanız gerekebilir.
 2. Lekeye birkaç damla sıvı sabun ekleyin. Toz temeller için yumuşak bir bulaşık deterjanı veya sıvı el sabunu iyi çalışmalıdır. Doğrudan leke üzerine bir damla veya 2 sabun koyun. 
  • Sabunun elbisenizi nasıl etkileyeceği konusunda endişeleriniz varsa, önce dikkat çekmeyen bir alanda test edin.
 3. Bölgeyi nemli bir sünger veya el bezi ile silin. Temiz bir süngeri veya bezinizi ıslatın, sonra fazla suyu almak için sıkın. Sabunda çalışmak için lekeyi yavaşça ovalayın ve tozu alın. Bezi veya süngeri durulayın ve sabunu çıkarmak için tekrarlayın.
 4. Fazla suyu çıkarmak için temiz ve kuru bir havluyla kurulayın. Leke işleminden sonra, alanı kuru bir havluyla yavaşça kurulayın. Giysiyi ovalamamaya dikkat edin çünkü kumaşa zarar verebilir veya kalan herhangi bir makyajda taşlayabilir.
 5. Giysileri normal yönteminizi kullanarak yıkayın. Lekeyi leke işleminden sonra, giysiyi normal şekilde yıkayın. Giysilerinize zarar gelmemesi için etiketteki talimatlara dikkat edin.